Ez az cikk az AXN pályázatára született, amelyen 4 blog versenyez. Kérjük, szavazz ránk, ha tetszett! Kattints IDE és nyomd meg az „Erre szavazok” gombot!
Amennyiben veled is előfordult már, hogy kedvenc sorozatod miatt elkéstél valahonnan, vagy akár lemondtad a teljes aznapi programodat csupán azért, hogy láthasd kedvenced új epizódját, esetleg képes vagy éjszakába nyúlóan fennmaradni, hogy megtudd mi történt az előző epizód végén a főszereplővel, valamint egy ideje úgy szervezed a programjaid, hogy a tévézés biztos helyet foglaljon el benne, ne aggódj, nem vagy egyedül! Üdvözlünk a sorozatfüggők népes táborában!
Miután végigvettük, mi utalhat a sorozatfüggőségre, vizsgáljuk meg azt is, hogy mi okozza. Néhány évtizede már a filmek mellett a sorozatok is hatalmas rajongótáborral bírnak világszerte. Az amerikai - vagy akár angol, német, török stb. - sorozatok esténként emberek millióit szegezik a tévéképernyők elé. Azt, hogy ez mikor kezdődött, pontosan nem tudni. Talán a 70-es, 80-as évekre tehető térhódításuk kezdete. A sorozatok sikeréhez hozzájárul az is, hogy időről időre egyre több lehetőségünk lesz sorozatokat nézni. A legismertebb sorozatokat DVD-n is kiadják egy ideje és egyre több csatorna ad lehetőséget az elszalasztott epizódok online megtekintésére. Jó példa erre az AXN Player, amelyen teljes sorozatepizódokat és mozifilmeket nézhetünk a televíziós vetítés után, akár HD minőségben.
A skála pedig végtelenül széles: évről évre újabb évadok, újabb sorozatok jelennek meg. Kórházsorozatok, krimik és drámák, szituációs komédiák, reality-k, családsorozatok. Szinte mindennapos vendégünkké vált House doki, nemrég együtt izgulhattuk végig a Lost befejezését, és együtt drukkoltunk Luxnak, amikor derült égből új családot kapott. Ugyanígy biztos vagyok benne, hogy az olvasók is tudnának jópár élményt említeni, amit a sorozatok adtak nekik. Ugyanis a szórakozás mellett legtöbben a sorozatokban találják meg azt a hőst, akivel tudnak azonosulni, aki valamilyen hatással van rájuk. Ám a készítők épp ezt szeretik mesteri módon kihasználni. Számtalanszor a végletekig húzzák a néző idegeit az évad végén bekövetkező fordulattal, amivel a következő etapra is berántanak bennünket. Mi pedig ilyenkor villámsebességgel elkezdjük böngészni a netet, hátha megtudunk valamit, megnézzük az összes előzetest, kérleljük az időt, hogy teljen gyorsabban és persze visszaszámolunk a következő évadkezdésig.
Meglátásom szerint a sorozatfüggőség egyáltalán nem káros, amíg nem viszi valaki túlzásba. Meg kell találnunk az egyensúlyt a sorozatok világa és más tevékenységek között, így nyugodtan élvezhetjük az általuk nyújtott remek kikapcsolódást. Éljenek a sorozatok!
Kérjük, szavazz ránk, ha tetszett a cikk! Kattints IDE és nyomd meg az „Erre szavazok” gombot!
(képek: AXN/Sajtóklub)